Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Алексија Путељас е најдобро оценетата спортистка на новата „FIFA 23“ игрица.

И додека од сите страни критичарите се расфрлаат со ужасни оценки за новата игрица од серијалот „FIFA“ на Electronic Arts, стигна и една интересна вест, дека од сите ѕвезди на игрицата најдобра оценка всушност има жена.

Алексија Путељас доби дури 92 бода, наспроти сите машки фудбалери од кои ниту еден не ја надмина границата од 91 бод, а првите четворица играчи имаат всушност толку - Килјан Мбапе, Карим Бензема, Кевин Де Брујне, Лео Меси и Роберт Левандовски.

Укажаната чест на Алексија доаѓа по големиот успех кој фудбалерката го имаше претходната сезона, но и претходно, играјќи за Барселона и за репрезентацијата на Шпанија, а поради тоа беше и официјално прогласена од УЕФА за најдобра фудбалерка за сезоната 2021/2022 на свеченоста одржана во август во Истанбул, Турција.

Путељас ја предводеше Барса до третата последователна титула во женската Ла Лига и тоа со 18 голови и 15 аситенции. Воедно, каталонскиот клуб минатата сезона играше и во финалето од женската Лига на шампиони во кое загуби од француски Лион. Нажалост, кратко по овој натпревар Путељас заработи незгодна повреда на лигаментите која целосно ја исфрли од зелениот терен.

Оценката на Алексија не е конечна, а како што сметаат експертите за гејмплејот на „FIFA“, би можела да порасне и до 95 од можни 100 бодови. Зад Каталонката се наоѓаат уште неколку одлични фудбалерки кои имаат само бод или два помалку од неа на „FIFA 23“ картичките.

Remote video URL
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Гејминг

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Read more

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Read more

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Read more

Microsoft ја зголемува цената на Xbox игрите од 2023 година

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе