Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Целиот тим на Карпати од Лавов замина во карантин откако дури 25 лица излегоа позитивни на тестовите за коронавирусот.

Меѓу позитивните има фудбалери, членови на стручниот штаб и вработени во клубот. Вкупно 65 луѓе од клубот биле тестирани и дури 25 изглегле позитивни. Најголемиот дел од позитивните немале никакви симптоми.

„Заразените се ставени во самоизолација, додека останатиот дел од клубот е ставен во двенеделен карантин и сите тренинзи и активности се прекинати“, стои во соопштението на украинската лига.

Фудбалот во Украина се реактивираше изминатиов викенд, но Карпати не играше. Наредните два натпревара на тимот се одложени меѓу кои и градското дерби со Лвив закажано за 7 јуни, како и пресметката со Днипро-1 на 13-ти. Карпати се натпреварува во плеј-аут зоната на најквалитетната украинска лига.

Дваесет и петте позитивни во Карпати се всушност рекорд во фудбалскиот свет. Карпати е број еден во светот по заразени членови, повеќе од било кој друг фудбалски клуб, а веројатно и спортски.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Фудбал

Интер во голеада го совлада Беневенто

Read more

Најдобрите голови од Ла Лига во септември од 2006 до 2020 година

Read more

Првиот тест на Елмас е негативен

Read more

Пандев негативен и на вториот тест

Read more

Спорт

Вимблдон ќе се одржи во 2021 година без гледачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер во голеада го совлада Беневенто

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите голови од Ла Лига во септември од 2006 до 2020 година

Читај повеќе

Првиот тест на Елмас е негативен

Читај повеќе

Алонсо импресиониран од напредокот на Рено

Читај повеќе

Пандев негативен и на вториот тест

Читај повеќе

Меси објави крај на „војната“ со Барселона: Се извинувам и ја преземам одговорноста

Читај повеќе

Олимпијакос, Динамо и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Читај повеќе

Серена Вилијамс се повлече од Ролан Гарос

Читај повеќе