Фудбалскиот свет и великаните се простуваат од Кралот

Веднаш откако синоќа пристигна тажната вест за смртта на Пеле, целиот фудбалски свет пламна со последни пораки за човекот што го нарекуваа едноставно Кралот.

Бразил прогласи тридневна жалост поради смртта на фудбалската легенда Пеле, јави денеска порталот G1, повикувајќи се на декрет потпишан од бразилскиот претседател во заминување Жаир Болсонаро.

Погребната церемонија ќе почне в понеделник, на 2 јануари во 10 часот по локално време на стадионот на Сантус во Саун Пауло, каде почна кариерата на Пеле во 1956 година, јавуваат бразилските медиуми.

Телото на Едсон Арантес до Насименто Пеле ќе биде изложено 36 часа на теренот каде ќе може да му се одаде последна почит на трикратниот светски првак со репрезентацијата на Бразил.

Погребот ќе се одржи на 3 јануари, по негова желба на гробиштата Меморијал Некропола Екуменика, каде се погребани и неговите роднини и пријатели. Погребот ќе биде затворен за јавноста и на него ќе присуствуваат само членови на потесното семејство и блиски пријатели.

URL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jamie Vardy (@vardy7)

URL
URL
URL
URL
URL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)

URL

URL
URL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by NJ 🇧🇷 (@neymarjr)

URL
URL
URL

 

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фудбал

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Read more

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе