КВАЛИФИКАЦИИ ЗА У21 ЕУРО 2021

Фудбалските надежи ги прегазија Фарските Острови

Фудбалската репрезентација до 21 година оствари убедлива победа од 7:1 против врсниците од Фарските Острови во првиот натпревар од квалификациите за пласман на младинското ЕУРО 2021.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски, кој поради суспензија од трибини го водеше тимот, ја наполнија прежата на немоќниот гостин, а имаа шанси да остварат и двоцифрена победа.

Можно изненадување на најавија гостите кога во 19-тата минута од белата точка резултатот го отвори Јакуп Андреасен откако во шестнаесетникот со рака играше Агрон Руфати. Седум минути подоцна израмни Димитар Митровски, а до полувремето прво Дарко Чурлинов зголеми на 2:1,  потоа гол за 3:1 постигна повторно Митровски.

Во вториот дел младите Македонци постигнаа уште 4 голови и тоа Ердон Даци, Есмин Личина и повторно Чурлинов и Митровски. За Митровски тоа беше трет гол, прославувајќи хет-трик.

Доколку дадеа барем уште еден гол ќе ја постигнеа најубедливата победа во историјата на У21 репрезентацијата. Вака, се израмнија со онаа 7:1 победа во пријателска над Бугарија одиграна во Радовиш во средината на 90-тите.

Во другите натпревари од нашата група, Израел славеше со 2:1 на гости кај Казахстан, додека Шпанија и Црна Гора играат вечерва.

Табела (во заграда се одиграните натпревари):
Казахстан 6 (4)
Македонија 3 (1)
Црна Гора 3 (2)
Израел 3 (1)
Шпанија 3 (1)
Фарски Острови 0 (3)

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Фудбал

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Read more

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Read more

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Read more

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Читај повеќе