Фулам се врати во Премиерлигата

Тимот на Фулам синоќа по продолженија славеше во финалниот бараж против градскиот ривал Брентфорд и избори експресно враќање во Премиерлигата по една сезона пауза.

Откако 90 минути во тврда и изедначена игра мрежите на „Вембли“ мируваа, Брентфорд и Фулам натпреварот го однесоа во продолженија од двапати по 15 минути.

Токму на истекот на првото продолжение Фулам го отвори резултатот со гол од слободен удар на Џо Брајан кој ја искористи лошата поставеност на голманот Давид Раја и од голема далечина ја смести топката во мрежата.

Remote video URL

Потоа во 117. минута истиот играч се најде во улога на напаѓач и на асистенција на Александар Митровиќ погоди за 2:0 и печат на победата на Фулам. Интересно, Брајан е централен дефанзивец кој сезонава ги одигра сите 46 натпревари во лигата на кои постигна 3 гола, а ги одигра и трите баражи каде овие два гола му се единствените.

Remote video URL

Во судиското надополнување Данецот Хенрик Далсгорд намали на 2:1, но веќе беше прекансо за Брентфорд да се врати во игра.

Фулам се враќа во Премиер лигата по само една сезона откако во 2018/19 испадна. За разлика од нив, Бентфорд пропушти историска шанса да се врати во елитата каде нема играно од далечната 1946/47. Згора на тоа, овој пораз уште повеќе боли бидејќи Фулам и Брентфорд се лути градски ривали, двата тима се од главниот град Лондон.

Remote video URL
реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Фудбал

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе