Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Запознајте ја серијата Xiaomi 12T која открива нови нивоа на креативност и детали во паметните телефони

Глобалната технолошка компанија Xiaomi денеска ја претстави својата најнова водечка серија на паметни телефони – долгоочекуваната серија Xiaomi 12T. Со најнапредните технолошки иновации, Xiaomi 12T Pro и Xiaomi 12T имаат систем на камера за сите оние на кои им треба нов начин да ја изразат својата креативност со врвни перформанси.

Врвна камера за фотографии богата со детали

И двата модели од серијата Xiaomi 12T претставени имаат камери кои се исти како професионалните во однос на спецификациите и на корисниците им нудат исклучително искуство со фотографирање со паметен телефон. Со систем на камера од дури 200 MP, фотографиите снимени од телефонот Xiaomi 12T Pro ќе бидат со врвен квалитет, а камерата има и одлични перформанси за фотографии во текот на ноќта, како и брзо фокусирање. Ова, заедно со голем број други оптимизации, овозможува снимање дури и на најмалите детали без губење на фокусот дури и во услови на слаба осветленост или кога предметот на сликата се движи со голема брзина.

Исто така, камерата има сензор за зумирање 2x кој благодарение на големата површина од 1/1,22" може да снима фантастични портрети. Опциите за Xiaomi ProCut и Ultra burst прават сè што фотографирате или снимате да изгледа како да е од професионална камера. Поддршката на 8K видео во целосна резолуција Xiaomi 12T Pro ќе се погрижи да креирате совршена видео содржина, како видеографи.

Од друга страна, Xiaomi 12T има тројна камера: примарна камера на про-ниво со неверојатни 108 MP, широкоаголна камера од 8 MP и макро камера од 2 MP. Моќните спецификации при слаба осветленост обезбедуваат остри и светли слики дури и во предизвикувачки ситуации.

МЕГА изведбата носи вистинско врвно искуство

Xiaomi 12T Pro е опремен со Snapdragon процесор произведен со помош на 4nm TSMC технологија, што значително ги подобрува перформансите во споредба со претходните серии и ја намалува потрошувачката на енергија на уредот за една третина (1). Телефонот има одличен систем за ладење кој обезбедува одлична енергетска ефикасност, а корисникот не мора да се грижи за прегревање.

Xiaomi 12T се напојува со MediaTek Dimensitiy 8100-Ultra чипсет - кој е изграден на 5nm производствен процес TSMC. Новата структура на графичкиот процесор со која е подобрен чипот ги зголемува перформансите и енергетската ефикасност до 30% во споредба со неговиот претходник. Исто така, брзината на часовникот на процесорот е зголемена, а подобрената кеш меморија и складирање водат до многу побрзо корисничко искуство (1). Без разлика дали станува збор за фотографирање или снимање видеа, следење социјални мрежи или гледање серии, Xiaomi 12T ќе го поддржува секој ваш момент.

МЕГА батерија која може да мие речиси сè

Серијата Xiaomi 12T нуди неверојатно траење на батеријата и брзина на полнење, дури и кај предводниците на Xiaomi кои се познати по долготрајното траење на батеријата. Двата телефони имаат голема батерија од 5.000 mAh и технологија HyperCharge од 120 W, која ви овозможува да го наполните телефонот за само 19 минути, по што можете да го користите телефонот импресивни 13,5 часа (2). Покрај тоа, функцијата Xiaomi AdaptiveCharge му овозможува на уредот да се прилагоди на секојдневната рутина за полнење. Овие функции им овозможуваат на сите корисници да го користат телефонот во текот на денот каде и да се без да размислуваат за батеријата на уредот.

Прекрасен изглед на екранот со дизајн што се појавува

Корисничкото искуство MEGA е овозможено и со 6,67" CristalRes AMOLED дисплејот. Со висока резолуција и преку 68 милијарди бои, двата телефони постигнуваат совршен баланс помеѓу јасноста на деталите, живоста на боите и заштедата на енергија. Исто така, дисплејот е подобрен со паметни функции како што се како AdaptiveSync, кој динамички ја прилагодува стапката на освежување во зависност од содржината што ја гледаме. Конечно, постои режим за адаптивно читање што ги одмора очите на корисникот со намалување на количината на сина светлина што ја емитува екранот.

Серијата Xiaomi 12T се издвојува со својот премиум дизајн. Задниот дел на телефонот е мат и малку закривен за да го направи уредот удобен за држење и да спречи отпечатоци од прсти да останат на телефонот.

Цени и достапност

Серијата Xiaomi 12T е достапна за преднарачка од 5 октомври до 23 октомври.

Xiaomi 12T Pro ќе биде достапен во сина и црна боја во варијантата од 8+256GB кај овластените партнери и во продавницата на Xiaomi, додека Xiaomi 12T доаѓа во сина и црна боја и 8GB+128GB меморија.

Во овој период, освен попуст на уредите од цели шест илјади денари, корисниците ќе добијат и паметен грејач Mi S, како и 3 месеци YouTube Premium.

Xiaomi 12T Pro i 12T спецификации

 

 

 

Design

 • Dimensions: 163.1mm x 75.9mm x 8.6mm3
 • Weight: 205g3
 • Corning® Gorilla® Glass 5 front
 • Anti-glare glass back
 • Colors: Black, Silver, Blue
 • Dimensions: 163.1mm x 75.9mm x 8.6mm3
 • Weight: 202g3
 • Corning® Gorilla® Glass 5 front
 • Anti-glare glass back
 • Colors: Black, Silver, Blue

Imaging System

 • 200MP wide angle camera
 • Samsung ISOCELL HP1
 • 1/1.22" sensor size
 • 0.64μm 1.28μm 4-in-1 pixel size, 2.56μm 16-in-1 super pixel size
 • f/1.69, 8P lens, 85° FOV
 • Supports OIS
 • 200MP Xiaomi ProCut
 • 2x in-sensor zoom
 • Night mode, Ultra Night Video
 • Xiaomi ProFocus: Motion tracking focus, Motion capture, Eye tracking focus
 • 8K video recording, HDR10+ Video
 • 8MP ultra-wide angle camera
 • 1/4" sensor size, 1.12μm pixel size
 • f/2.2, 120° FOV
 • 2MP macro camera
 • 1/5" sensor size, 1.75μm pixel size
 • f/2.4
 • 20MP front camera
 • 1/3.47" sensor size, 0.8μm pixel size
 • f/2.24, 78° FOV
 • 108MP wide angle camera
 • Samsung ISOCELL HM6
 • 1/1.67" sensor size, 1.92μm 9-in-1 pixel size
 • f/1.7, 83.6° FOV
 • Supports OIS
 • Ultra Night Video
 • 8MP ultra-wide angle camera
 • 1/4" sensor size, 1.12μm pixel size
 • f/2.2, 120° FOV
 • 2MP macro camera
 • 1/5" sensor size, 1.75μm pixel size
 • f/2.4
 • 20MP selfie camera
 • 1/3.47" sensor size, 0.8μm pixel size
 • f/2.24, 78° FOV

Display

 • 120Hz 6.67" CrystalRes AMOLED DotDisplay
 • 20:9, 2712 x 1220, 446 ppi
 • 120Hz refresh rate, up to 480Hz touch sampling rate
 • AdaptiveSync display: 30Hz/60Hz/90Hz/120Hz
 • Brightness: 500nits (typ), HBM 900nits
 • Contrast ratio: 5,000,000 : 1
 • Over 68 billion colors
 • TrueColor display, JNCD≈0.28, Delta E≈0.38
 • Dolby Vision®, HDR10+
 • True Display
 • Adaptive HDR
 • Adaptive Reading mode
 • SGS Low Visual Fatigue Certification
 • In-screen fingerprint sensor
 • 120Hz 6.67" CrystalRes AMOLED DotDisplay
 • 20:9, 2712 x 1220, 446 ppi
 • 120Hz refresh rate, up to 480Hz touch sampling rate
 • AdaptiveSync display: 30Hz/60Hz/90Hz/120Hz
 • Brightness: 500nits (typ), HBM 900nits
 • Contrast ratio: 5,000,000 : 1
 • Over 68 billion colors
 • TrueColor display
 • HDR10+
 • True Display
 • In-screen fingerprint sensor

Performance

 • Snapdragon® 8+ Gen1
 • TSMC 4nm
 • Up to 3.2GHz, with Armv9 Cortex-X2 technology
 • Qualcomm® Adreno™ GPU
 • Snapdragon X65 5G modem-RF System
 • 7th Gen Qualcomm® AI Engine
 • LPDDR5 + UFS 3.1 storage
 • 8GB+128GB, 8GB+256GB, 12GB+256GB
 • MIUI 13 based on Android 12
 • MediaTek Dimensity 8100-Ultra
 • TSMC 5nm
 • 4x A78 2.85GHz
 • 4x A55 2.0GHz
 • GPU: Mali-G610 MC6
 • LPDDR5 + UFS 3.1 storage
 • 8GB+128GB, 8GB+256GB
 • MIUI 13 based on Android 12

Battery and Charging

 

 • 5,000mAh battery (typ)
 • 120W HyperCharge
 • Xiaomi AdaptiveCharge
 • 120W in-box charge
 • 5,000mAh battery (typ)
 • 120W HyperCharge
 • Xiaomi AdaptiveCharge
 • 120W in-box charge

Audio

 • Dual speakers
 • SOUND BY Harman Kardon
 • Dolby Atmos®
 • Dual speakers
 • Dolby Atmos®

Connectivity

 • Dual SIM
 • Supports NFC4
 • Bluetooth 5.2
 • 5G: Supports NSA + SA
 • Bands:
 • 5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n75/n78
 • 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66
 •  4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42/48
 •  3G: WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19
 •  2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz
 •  Wi-Fi 6
 • Dual SIM
 • Supports NFC4
 • Bluetooth 5.3
 • 5G: Supports NSA + SA
 • Bands:
 • 5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78
 • 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66
 •  4G: LTE TDD: B38/40/41
 •  3G: WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19
 •  2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz
 • Wi-Fi 6

(1) Податоци од Xiaomi Labs.
(2) Податоци од Xiaomi Labs. Брзината на полнење тестирана во режим на засилување. Вистинскиот век на батеријата може да варира во зависност од мрежното опкружување, шемите на користење и други фактори. Максималниот капацитет на батеријата природно ќе се намали со текот на времето и употребата.
(3) Вистинските мерења помеѓу поединечни производи може да варираат. Сите спецификации се предмет на вистинскиот производ.
(4) Достапноста на NFC може да варира помеѓу пазарите.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Мобилни

Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

Read more

iPhone 15 ќе биде изработен од титаниум и ќе има заоблени рабови

Read more

Аналитичар најавува значително побрзи iPhone 15 модели

Read more

Откриени детали за новиот смартфон OnePlus 11

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
 • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе