Функционерите на минималец, нема да се кратат платите на администрацијата

Минимална нето плата од 14.500 денари во април и мај ќе добијат сите функционери на државно и на локално ниво, со исклучок на именуваните лица во здравствениот сектор, како дел од вториот сет економски мерки што ги објави денеска Владата. Но, таа мерка нема да се однесува за администрацијата на која платата нема да ѝ биде намалена, а за што имаше предлог од лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Премиерот Спасовски соопшти дека уредбата на Владата за исплата на минимална плата на функционерите нема да се однесува за именуваните лица, согласно со Законот во јавните здравствени установи. Со оваа мерка, прецизираше, се опфатени претседателот на државата, претседателот на Собранието, пратениците, претседателот на Владата, сите министри, заменици министри, државни секретари, директори на државни институции,  градоначалници и сите други именувани лица на национално и на локално ниво.

– Сите избрани и именувани функцонери, од претседателот, па до најниско ниво директори на државно и локално ниво, ќе одат на минимална плата затоа што сметаме и јас и Владата дека ако треба да направиме солидаризирање тогаш ние треба тоа да го направиме први. И јас како претседател на Владата и министрите и замениците министри и државните секретари и пратениците и директорите и градоначалниците. Сите до еден треба да ја покажеме солидарноста, рече премиерот Спасовски, на прес-конференција во Владата.

Одговарајќи на новинарско прашање во однос на различните ставови на СДСМ чиј лидер побара намалување на платата на амдминистрацијата и на ДУИ кои беа против тоа, Спасовски истакна дека при носење на одлуката не биле соочувани аргументи на партиите, туку аргументи на бројките и анализите.

– Затоа сметавме дека првин функционерите мора да ја понесат таа одговорност и солидарност. Апсолутно не станува збор за добивање битка. Ако некој смета дека во услови на криза може да добие битки многу се лаже и многу греши, нагласи Спасовски.

Министерот за економија, Крешник Бектеши, потенцираше дека сме во кризна ситуација и оти нема победници во склоп на Владата. Имаме одлични односи во Владата, како ДУИ сме го кажале нашиот став како и сите други партии. Како економски тим на Владата предводена од премиерот Спасовски сме ги зеле предвид сите предлози на политичките партии, стопанските комори, граѓанските организации и граѓаните со цел да креираме што подобри мерки за да влијаеме како држава за да не се изгубат работни места, рече Бектеши.

Со вториот економски сет мерки е предвидено и претседателот и членови на управни и надзорни одбори, претседатели и советници во советите на општините и на Град Скопје, претседатели и членови на комисии формирани од извршна и локална власт кои истовремено некаде работат нема да земаат никаков надомест додека трае кризата.

Одлуката ќе важи додека Владата не донесе друга одлука, односно нема да важи за невработените лица.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Македонија

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Read more

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Read more

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Read more

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Read more

Вести

  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Читај повеќе

Предложена казна од 10.000 евра за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести

Читај повеќе

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Читај повеќе

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

Читај повеќе

Грција дозволи влез за македонски државјани од 15 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од НАТО

Читај повеќе

Граѓаните на Штип кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да се самоизолираат

Читај повеќе