Футуристички концепт: Ротирачки облакодер што генерира електрична енергија

Концептот на облакодер замислен во Дубаи претставува увид во иднината што порано се сметаше само за научна фантастика.

Дубаи можно е да добие облакодер со футуристички дизајн благодарение на концептот создаден од турскиот архитект Хајри Атак заедно со неговите колеги. Тоа е облакодер дизајниран така што може да ротира кога дува ветер.

Концептот наречен Squall Tower неодамна беше презентиран преку социјалните мрежи. Дизајнот е инспириран од турбини на ветер, и за разлика од стандардните облакодери кои се спротивставуваат на силата на ветрот, оваа кула ја користи за да се врти.

Облакодерот се состои од три сегменти дизајнирани да ротираат полека со одредена брзина. Сегментите се вртат околу централната оска и се поврзани со бројни тунели.

Една ротација трае 48 часа со или без ветер, а како и другите ротирачки ресторани, кулата може да им обезбеди на посетителите целосен поглед на Дубаи.

Кулата може да ротира без ветер и при тоа да генерира електрична енергија. Исто така, би имала хелиодром одозгора, а ротирачките влезови во неговата основа би овозможиле пристап до ротирачките кули.

Засега е непознато кога и дали ќе започне изградбата.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Архитектура

Од двокатен автобус направиле дом од соништата

Read more

Во внатрешноста на Cyberhouse бункерот на Илон Маск

Read more

Како изгледа пивница претворена во луксузен дом во Лондон од 7,25 милиони фунти?

Read more

Virgin Hyperloop има неверојатна визија за иднината на транспортот

Read more
 

Магазин

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Читај повеќе

Рецепт на денот: Шницли во сос со сенф

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе