Футуристички концепт за град на Марс во кој може да живеат 250.000 луѓе

Додека ровер на НАСА ја истражува Црвената планета, а Илон Маск планира како до таму да ги однесе луѓето, објавени се и првите планови за изградба на футуристички град на Марс. Овој кул концепт откри како би можело да изгледа првиот град на Марс.

Архитектонското студио ABIBOO откри интересен концепт за тоа како би изгледал животот на Црвената планета. Градот е наречен Nuwa и претставува прва заедница на Марс, во него може да живеат 250.000 луѓе.

Изградбата е планирана така што луѓето би имале пристап до сончева светлина без ризик од преголемо изложување на радијација.

ABOBOO планира да започне со изградба во 2054 година, а првите жители би требало да се доселат до 2100 година.

Целта на проектот е да се изгради самоодржлива цивилизација на површината на Марс која ќе може да опстане без постојан транспорт на намирници од Земјата.

„Ќе мора да направиме бројни анализи за да се обидеме да сфатиме какви околности нè чекаат. Мора да се соочиме со предизвиците на Марс, еден од нив е гравитацијата. За среќа, тука се CO2 и водата, тоа е голема предност. Со помош на вода и CO2 ќе може да создадеме јаглерод, а со помош на него челик. Во суштина, ABIBOO планира да користи единствено материјали од Марс за изградба на градот“, стопи во соопштението на компанијата.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Архитектура

Поглед во најлуксузниот сафари камп во светот

Read more

Креативни идеи за пролетно уредување на мала тераса

Read more

Чудо од архитектура, а со децении нема ниту еден гостин

Read more

Направете сами: Креативни и модерни полици за книги

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои важат за најљубоморни

Читај повеќе

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе