Футуристички подвижен дом кој може да се движи на сите терени

Бугарскиот дизајнер Енчо Енчев креираше концепт на футуристички подвижен дом дизајниран така што може да се движи по различни терени со помош на шест механички нозе со цел сопственикот или корисникот да може да постави камп на кое било посакувано место.

Дизајнерот вели дека бил инспириран од зголемената популарност на работата од далечина, односно од неговата љубов кон планините и езерата. Тој увидел дека луѓето сакаат да ги напуштат градовите и да се преселат во ретко населените подрачја во природа, но и дека им недостига удобноста на домот и пристапност поради тешките терени.

Овој негов концепт нуди решение за овие проблеми. Функционалноста и практичноста биле клучни во развојот на неговата идеја, односно во дизајнирање на мобилниот дом, кој го движат електрични мотори но поседува и помошен дизел генератор.

Дизајнот е во форма на коцка, поставен е на шест механички нозе така што изгледа како да е излезен од некој футуристички филм. Може да се движи скоро на сите терени вклучувајќи и стрмни ридови и планини благодарение на нозете со гумени слоеви.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Архитектура

Што прво забележуваат гостите кога ќе влезат во вашиот дом?

Read more

Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Read more

Запуштен стан од 24 квадрати претворен во мал рај

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе