FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Новозеландската компанија Rodin Cars го претстави својот хиперавтомобил наречен FZero.

Станува збор за хиперавтомобил наменет исклучиво за патеки, но во план е и друмска верзија. FZero изгледа како бетмобил, тој е едносед долг 5.500, широк 2.000 и висок 1.130 mm, додека меѓуоскиното растојание е 3.000 mm.

Иако е доста голем, Rodin FZer тежи само 698 килограми и тоа со потребните течности. За да биде што е можно полесен, користен е јаглерод. Од носот до опашката, шасијата е јаглеродна, додека напред и назад се карбон-керамички сопирачки. Автомобилот има 18-инчни бандажи од магнезиум OZ Racing со дамки на Avon.

ФОТО ГАЛЕРИЈА

Во срцето на хиперавтомобилот е 4,0-литарски V10 твин-турбо мотор за кој Rodin тврди дека е револуционерен. Тоа е всушност целосно нов мотор развиен во соработка со Niel Brown Engineering, кој развива 986 КС и 910 Nm вртежен момент. Силата се пренесува преку осумстепен Ricardo менувач.

Наведениот V10 мотор е потпомогнат од електромотор, а комбинираната моќност е 1.160 КС и 1.026 Nm вртежен момент и целосно се пренесува на задните тркала.

Rodin планира да произведе само 27 примероци, а првите испораки се очекуваат следното лето.

На крајот на годинава ќе биде тестиран прототип кој ќе генерира 4.000 килограми надолна сила и ќе достигне максимална брзина од 360 km/h. Не се очекува патна верзија на FZero пред да биде распродадена верзијата на патеката.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Концепти

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Read more

Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

Read more

Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Read more

Aston Martin го претстави концептот DBR22

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе