Габа од Чернобил како штит за астронаутите во Вселената

НАСА планира да се врати на Месечината до 2024 година, меѓу другото, и со намера да воспостави трајно човечко присуство таму до крајот на ова десетлетие. По тој пат има многу логистички пречки, а една од најголемите е тоа дека универзумот постојано се обидува да се ослободи од човечките патници.

Штетното радиоактивно зрачење, во таа смисла, претставува голема закана за здравјето на астронаутите. И ако луѓето имаат намера да се упатат кон Марс и другите планети, што подразбира подолг престој во непознатото пространство, тогаш е неопходна посериозна заштита. За таа цел, научниците проучуваат жив организам кој вирее во можеби најрадиоактивната област во овој миг на Земјата – Чернобил… А, тоа е габата Cladosporium sphaerospermum, за која се верува дека може да формира т.н. самоисцелувачки штит што ќе ги заштитува астронаутите од радиоактивно зрачење.

Еден примерок од овие габи беше пренесен и еден месец испитуван на Меѓународната вселенска станица (МВС). Научниците сакаа да дознаат колку таа габа е во состојба да го запре зрачењето, благодарение на меланинот во себе што го претвора штетното зрачење во енергија.

Астронаутите на МВС се изложени на зрачење 20 пати поголемо од нормалната количина на зрачење на кое се изложени на Земјата за една година. По 30 дена експерименти на МВС, заклучоците говорат дека габата добро се прилагодува на бестежинската состојба и добро напредува и покрај зголемената радијација, односно дека ја намалува за 2 отсто.

Значи, во иднина, оваа габа најверојатно би можела да послужи како штит во мисиите на Месечината и Марс.

Но, на тој пат сѐ уште има многу пречки… Сепак, можеби идните живеалишта во Вселената ќе напредуваат благодарение токму на организмите кои на Земјата, генерално, се сметаат за непожелни.

Тагови
реклама

Наука

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

НАСА компонираше ѕвездена симфонија

Read more

Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Read more

Гик

  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Читај повеќе

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Читај повеќе

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Читај повеќе