Гачевски се сликаше со Облак и порача: „Никогаш не вели никогаш“

Голманот на Вардар одамна е другар со Јан Облак, а според правилата на ФИФА сѐ уште може да игра и за Словенија. Можно ли е да стане прва замена за голманот на Атлетико?

Филип Гачевски брани одлично за Вардар. И тоа не од скоро туку откако стана вардарова единица. Претходно растураше и во штипска Брегалница. Беше дел од репрезентацијата на Македонија сѐ до моментот кога селекторот Игор Ангеловски не реши да прави рокади со помладите голмани на сметка на популарниот Гача. Потоа вардарецот јавно го критикуваше селекторот, постапка поради која со право му е затворена вратата од репрезентацијата. Не му требаше такво нешто, но се случи.

Според квалитетот и формата, Гачевски моментално е дефинитивно репрезентативен калибар, најмалку голман број два зад Столе Димитиевски.

Како Гачевски може да го облече словенечкиот дрес? Едноставно. Тој е роден во гратчето Мурска Собота во Словенија, има словенечки пасош, а никогаш не заиграл за сениорската репрезентрација на Македонија. Настапуваше за репрезентацијата до 21 година, но тоа за ФИФА не претставува проблем.

Во составот на Словенија резервни голмани се Вид Белец (29 години) и Нејц Видмар (30). Првиот има 13 настапи и е член на АПОЕЛ, вториот ниту еден и го чува голот на Олимпија. Во изминатите година дена повикувани биле и Грега Сорчан (23) од Домжале, Матиц Котник (29) од Паниониос и Алјаж Ивачич (25) од Портланд Тимберс, но ниту еден не заиграл ни минута.

Јан Облак е неприкосновен, па прашањето дали Гачевски е поквалитетен од резервните словенечки голмани? Никогаш не се знае бидејќи и голманите се повредуваат, добиваат црвени, па можеби и Облак некогаш ќе треба некој квалитетен да го замени.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Фудбал

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Read more

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Спорт

  • play_arrow

Хет-трик на Пашалиќ, Аталанта броеше до 6 против Бреша

Читај повеќе

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе