Фудбал

Гаф на Суарез, бараше пенал затоа што голманот одбрани со рака

25. јуни 2019 - 10:03 | Кајгана/МИА
Рио де Жанеиро, 25 јуни 2019 (МИА) – Уругвајскиот напаѓач Луис Суарез во 22 минута од натпреварот од третото коло од Купот на Америка против Чиле (1:0) побара пенал, затоа што голманот Габриел Аријас играше со рака.

Триесет и двегодишниот Уругваец се обиде да уфрли една топка во голманскиот простор, но Аријас интервенираше и ја одби топката во корнер. Суарез најпрвин гестикулираше дека голманот играл со рака барајќи пенал, за по некој момент да сфати дека направил гаф.

Во четвртфиналето Уругвај ќе игра со Перу.

Коментирај