Galaxy „цигла“ со модифицираната батерија од 30.000 mAh

Телефонот Galaxy A32 доби „ремонт“ и е опремен со помоќна батерија.

Иако денешните телефони имаат мноштво функции, нивната најслаба точка и најбавно растечки сегмент е сепак батеријата.

И покрај тоа што производителите го компензираат недостатокот на иновации на ова поле со технологии за сè побрзо полнење, капацитетот на батеријата не се промени многу во изминатите 10 години.

Неодамна, корисник на телефонот Samsung Galaxy A32 5G успеа да го модифицира својот уред и да инсталира батерија со капацитет од 30.000 милиампер часови (mAh).

Иако телефоните обично имаат капацитет на батерија од околу 5000 mAh, корисникот на Reddit Downtown_Cranberry44 го модифицираше својот телефон Galaxy A32 и го опреми со помоќна батерија.

URL

Модификацијата вклучува замена на оригиналната внатрешна батерија со надворешна кутија со шест ќелии Samsung 50E, секоја со капацитет од 5000 mAh.

Иако изменетиот телефон има импресивен капацитет на батеријата, надворешното куќиште е премногу гломазно, тежи 450 грама – што е двојно поголема од првобитната тежина на уредот.

Покрај батеријата, изменетиот телефон има и додавање на неколку различни порти за полнење, вклучувајќи две USB-A порти, еден USB-C, микро USB и порт за Lightning.

Се вели дека батеријата од 30.000 mAh се полни целосно за седум часа и трае до два дена при големи оптоварувања.

Иако модифицираниот Samsung Galaxy A32 5G не е визуелно привлечен, проектот покажува колку далеку некои ентузијасти се подготвени да одат за да го подобрат животниот век на батеријата.

реклама

Мобилни

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Read more

Пристигнуваат T Phone 2 и T Phone 2 Pro: 5G паметни телефони за сите

Read more

Tи се игра „змија?“

Read more

Kои се најпродаваните телефони во првите три месеци од 2024 година?

Read more
 

Гик

Стигнаа нови емотикони: уморно смајли, харфа, лопата...

Читај повеќе

Дали веројатноста доаѓа од квантната физика?

Читај повеќе

Ray-Ban Meta очилата можат да прикачуваат фотографии директно на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот лаптоп на Microsoft разговара со корисникот и е 58% побрз од MacBook Air

Читај повеќе

Кина ќе претвора кујнски отпад во гориво за бродови

Читај повеќе

Како воздушните турбуленции создаваат опасност на небото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата The Precinct е како GTA, но играчите имаат улога на полицајци

Читај повеќе

File Explorer за Windows 11 доби еден куп промени

Читај повеќе

Виенски експерти развија сеопфатен пристап за лекување на мигрена и други форми на главоболка

Читај повеќе