Galaxy Z Flip на преклоп е новиот смартфон на Samsung

Покрај новата серија Galaxy S20, компанијата Samsung на настанот Unpacked во Сан Франциско го претстави новиот смартфон на преклоп – Galaxy Z Flip.

Задачата на новиот Galaxy Z Flip е да го смени начинот на кој корисниците ги доживуваат мобилните телефони.

Неговиот дизајн е единствен и модерен, а особено ќе им се допадне на оние кои сакаат да го истакнат својот стил и оригиналност.

Новиот Galaxy има 6,7-инчен Infinity Flex екран изработен од иновативно стакло Ultra Thin UTG  кое се превиткува, a благодарение на ова стакло телефонот се преклопува и станува помал, така што слободно може да го носите во џеб.

Спецификации:

Кога станува збор за спецификациите, Galaxy Z Flip има главен 6,7-инчен FHD+ Dynamic AMOLED Infinity Flex екран со формат 21, 9:9 (425 ppi) и резолуција од 2.636х1.080 пиксели.

Вториот екран е 1,1-инчниот Super AMOLED екран со резолуција од 300х112 пиксели (303ppi), со широка задна камера од 12 MP со оптичка стабилизација на сликата, автофокус, дигитално 8х зумирање и ултраширока камера од 12 МP (f2.2).

Камерата може да снима видео во 4K резолуција, а поседува и Live Focus и Super Steady функција за максимален квалитет и стабилност.

Galaxy Z Flip доби 8 GB RAM, 256 GB интерна меморија и батерија од 3.300 mAh која поддржува брзо и безжично полнење.

Новиот уред го користи оперативниот систем Android 10.

Samsung Galaxy Flip Z започнува со продажба на 14 февруари, ќе биде достапен во црна, виолетова боја и златна боја(во некои земји) по цена од 1.380 долари.

реклама

Мобилни

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Read more

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3 - што да очекуваме?

Read more

Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Read more

Гик

  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Читај повеќе

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Читај повеќе

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Читај повеќе