Гари Каспаров: Вештачката интелигенција не е закана за човештвото

Поранешниот светски шампион во шах Гари Каспаров изјави дека луѓето треба да ги прифатат промените што ги носат паметните машини во општеството и рече дека не верува дека вештачката интелигенција ќе биде голема закана за човештвото.

Според него, ќе има огромни општествени промени кога машините ќе ги заменат човечките „несигурни раце“ и додаде дека тоа треба да се случи побрзо, објави британски BBC.

Појавата на сѐ поинтелигентни машини досега не предизвика ништење на човечкиот род и историјата покажува дека скоро секоја нова технологија или иновација е сила за „креативно уништување“, вели тој.

Каспаров додава дека допрва почнуваме да добиваме вистинска вештачка интелигенција што сама носи одлуки и како пример го наведе компјутерот AlphaGo на Google што неодамна го победи светскиот шампион во играта Go.

За разлика од AlphaGo, Deep Blue на IBM, суперкомпјутерот што го победи Каспаров во 1996 и 1997 година во шах, беше само брз компјутер што користеше „сирова сила“ за да победи.

„Deep Blue имаше интелигенција на будилник, иако тоа воопшто не го олесни поразот“, рече поранешниот шаховски шампион.

Каспаров заклучува дека со развојот на технологијата луѓето и понатаму ќе го прават „она што само луѓето можат да го прават, а тоа е да сонуваат, и тоа да сонуваат големи работи за да може максимално да ги искористат новите можности.“

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Read more

Наука

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Гик

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе