Гасол не размислува да се пензионира, сака да се врати во Лејкерс

Шпанската кошаркарска легенда, Пау Гасол се надева дека ќе игра уште една сезона пред да се повлече. 39-годишниот центар веќе посочи дека би сакал да ја заврши кариерата во родниот град Барселона, но не ја исклучува можноста да го стори тоа во тимот со кој освои две титули во НБА – Лос Анџелес Лејкерс.

– Дали размислувам сериозно? Не би рекол дека имам многу опции. Тоа е нешто што ми падна на памет. Да се ​​заврши мојата кариера во Лејкерс би било одлично. Можноста е привлечна, но засега тоа не е потврдено официјално, објаснува легендарниот кошаркар.

Гасол се приклучи на Лејкерс во 2008 година и беше заслужен за освојувањето на титулите во 2009 и 2010 година.

– Имам одлична врска со Лејкерс и градот Лос Анџелес. Тоа секогаш ќе биде важно за мене, без оглед на тоа што ќе се случи. Ќе видиме, рече Гасол.

Во својата НБА кариера има одиграно 1.226 натпревари, со просек од 17,0 поени, 9,2 скокови и 1,6 блокада, а ги носел дресовите на Мемфис, Лејкерс, Чикаго и Сан Антонио во поголемиот дел од својата кариера.

Remote video URL
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Кошарка

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Како би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија денес?

Read more

Спорт

  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Читај повеќе

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Читај повеќе

Денеска 126. Дер Класикер дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Читај повеќе

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Читај повеќе