УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Аталанта вечерва игра против моќниот тим на ПСЖ, но тренерот Џан Пјеро Гасперини не е многу загрижен за големите ѕвезди во противничкиот табор.

„Нејмар е еден од најдобрите фудбалери на светот. Најдобра одбрана од него е да го нападнеме и да го натераме тој да се брани од нас. Ако се сите сконцентрирани, ќе го сопреме“, смета италијанскиот стратег.

Нејмар не е единствената закана по голот на Аталанта бидејќи во составот на ПСЖ е и чудото Килјан Мбапе. Тој имаше повреда и не се знае дали ќе игра од почеток или не.

„Ние се подготвуваме како да ќе игра. Не знам дали ќе игра од почеток. Она што го знам е дека нам ќе ни недостасуваат Иличиќ и Голини, тоа е сигурно“. Гасп повеќе го мачи отсуството на повредениот голман Пјерлуиџи Голини и Словенецот Јосип Иличиќ кој поради семејни проблеми не е во составот.

Во фазата по група Аталанта беше заедно со два тима кои се во игра за пехарите во Лигата на шампиони и во Лига Европа.

„Исто така знам дека Манчестер Сити и Шахтар можат ги освојат двата трофеа, тие беа во нашата група. Не се квалификувавме на среќа, како што некои тврдат. Бевме повеќе од одлични. Единствениот натпревар на среќа беше ремито меѓу загрепски Динамо и Украинците“. На тој натпревар Шахтар губеше 3:1 во Загреб и со два гола во судиското надополнување дојде до реми.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Read more

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Read more

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе