СЕРИЈА А 2019/20

Гасперини за пеналите на Јуве: Ова го има само во Италија

Тренерот на Аталанта е бесен поради начинот на кој се интерпретираат пеналите во корист на Јувентус, а најнова жртва на таквите судиски одлуки беше неговиот тим.

Аталанта го надигра Јувентус во саботата и тоа на гостински терен. На два пати водеше, но секој пат главниот судија му даваше пенал на домаќинот и Кристијано Роналдо израмнуваше. Двата пенала беа поради игра со рака: еден кога топката дури бегаше од шестнаесетникот, а другиот при блок. Ниту луѓето од ВАР собата не се осмелија да ја променат одлуката.

„Првиот пенал е јасен. Правилата во Италија се такви и за мене тие се ерес. Сега ни се случи нам и тоа е тоа. Дали и во другите првенства вака се судат? Не. Што да направиме, да им ги ампутираме рацете на играчите? На малите деца им се врзуваат рацете зад грбот за да научат да дриблаат... Она што треба да се промени е интерпретацијата на правилата“, смета Џан Пјеро Гасперини.

ФИФА лани донесе одлука за промена на интерпретацијата на играта со рака при судењето на пенали напоменувајќи дека ако играњето со рака не е намерно не треба да се суди доколку раката е во природна положба. Во Италија таквата интерпретација сезонава за едни се применува, но за други не.

Remote video URL
реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Фудбал

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Read more

Спорт

  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе