ГО ЗАМЕНИ ПОРАНЕШНИОТ МЕНТОР

Гатузо е новиот тренер на Наполи и на нашиот Елиф Елмас

Легендата на Милан Џенаро Гатузо официјално е новиот тренер на Наполи, потврди клубот преку социјалните мрежи.

Гатузо доаѓа на клупата на неаполитанците на местото на Карло Анчелоти кој по победата против Генк со 4:0 и пласман во осминафиналето на Лигата на шампиони доби отказ, а причината за тоа се лошите резултати во Серија А каде Наполи не се конкуренти за титулата прваци во споредба со Интер и Јувентус.

Поради тоа, претседателот на Наполи Аурелио де Лаурентис одлучи да му врачи отказ на Анчелоти и на негово место на клупата го доведе Гатузо од кого очекува со својата жестока работа да ги разбуди играчите на Наполи и да ги врати во борба за титулата.

Гатузо со голем успех го водеше ослабнатиот Милан минатата сезона и до последното коло беше во борба за пласман во ЛШ, но со оглед на тоа дека тогашниот состав на тимот не беше доволно добар, челниците на клубот му се заблагодарија на Гатузо за ангажманот и го донесоа Марко Џампаоло од Сампдорија.

Гатузо (41) доаѓа на позицијата на својот поранешен ментор - Анчелоти му беше тренер кога играше во Милан.

Ова значи дека Гатузо ќе му биде тренер на нашиот репрезентативец, младиот Елиф Елмас, a според италијански La Gazzetta dello Sport, Елмас ќе добива значително повеќе шанси да се покаже под негово водство.

Наполи сега се наоѓа на седмата позиција во Серија А со 21 освоен бод, дури 17 помалку од Интер кој е на прво место.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Фудбал

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Read more

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Read more

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Read more

Фулам се врати во Премиерлигата

Read more

Спорт

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Фулам се врати во Премиерлигата

Читај повеќе