СЕРИЈА А 2021/22

Гатузо ќе го тренира Пандев?

Клубот на македонската фудбалска легенда размислува да направи промена на тренерското столче, а на повидок е Џенаро Гатузо да седне на истото.

Работата на Давиде Балардини во Џеноа од ден на ден станува сѐ понеизвесна откако клубот доби ново сопствеништво. Calciomercato оди и дотаму што објави дека неделниот натпревар со Сасуоло ќе му биде последен на клупата на „Грифоните“.

Компанијата 777 Partners од Мајами купи 99,9% од акциите во клубот, но го остави довчерашниот сопственик Енрико Прециози да биде претседател на клубот. Сепак, новите газди сакаат најстариот италијански клуб да го кренат на повисоко ниво од она на кое е моментално, односно грчевитата борба за опстанок.

За таа цел прво нешто кое сакаат да го направат е да постават нов тренер, а изборот паднал на Џенаро Гатузо. Клубот веќе остварил контакт со Гатузо, кој според италијанските медиуми на прв поглед не бил расположен за преземање на Џеноа. Но, преговорите продолжуваат.

Доколку Гатузо седне на клупата на клубот од Џенова, ќе му биде тренер и на Горан Пандев, кој веќе седма сезона ги брани боите на клубот, наводно негова последна во кариерата.

Пандев во дуел со Гатузо, додека сегашниот тренер беше активен играч

Гатузо е слободен агент откако по завршувањето на минатата сезона ја напушти клупата на Наполи. Се имаше договорено да ја преземе Фиорентина од 1 јули, но уште во средината на јуни ја раскина соработката во управата.

реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Фудбал

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Read more
 

Спорт

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси за бразилскиот судија: Секогаш ни прави вака, како да е намерно

Читај повеќе

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Читај повеќе

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Читај повеќе