Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Хајдук денеска во 16 часот во Пољуд го претставува Џенаро Гатузо (46) за нов тренер.

Најавена е прес-конференцијата на која ќе присуствуваат претседателот на хрватскиот  клуб Хајдук Иван Билиќ и спортскиот директор Никола Калиниќ.

За потсетување, сплитскиот клуб во средата на 12 јуни објави дека легендарниот Италијанец ќе го води тимот во новата сезона. Тој потпиша двегодишен договор, а тимот ќе го преземе од почетокот на подготовките.

Гатузо вчера слета во Сплит, а на аеродромот го пречекаа, меѓу другите, Билиќ и Калиниќ. По доаѓањето, Хајдук сподели видео на социјалните мрежи, а денеска и официјално ќе биде претставен во прес-салонот на Пољуд. Хајдук пред претставувањето објави видео на социјалните мрежи како најава за голем настан за сплитскиот клуб.

Навивачите и хрватската јавност во коментарите реагираа дека е сосема несоодветно што тренерот во видеото е најавен во стилот на италијански мафијаш, па дури е одбран и фонт налик легендарниот фонт од постерот за филмската трилогија „Кум“.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе