Газдата на AliExpress заминува во пензија

Милијардерот Џек Ма, кој воведе електронска трговија во Кина, денеска официјално се повлекува од местото извршен претседател на Alibaba Group.

Тој заминува од функцијата на 55 години, две децении откако создаде бизнис вреден 460 милијарди долари.

Ма претходно најави дека ќе се посвети на филантропијата, а на местото извршен претседател ќе го замени досегашниот извршен директор на Алибаба, Данијел Чанг.

Заминувањето во пензија Ма ќе го одбележи со голема прослава во градот Хангџо, каде се наоѓа седиштето на Alibaba Group.

Ма во 2014 година ја формираше Фондацијата Џек М, истакнувајќи оти за добротворната работа инспирација му е Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс.

Скромниот милијардер

Џек Ма, стана најбогатиот човек во Кина во септември, 2017 година, кога беше објавено дека неговото богатство изнесува околу 25 милијарди американски долари. Но, тој тогаш рече дека бил многу среќен кога заработувал многу, многу помалку.

Ма вели дека бил подеднакво, ако не и посреќен кога бил млад, надежен работник тукушто излезен од колеџ, кога заработувал само 12 долари месечно.

По завршувањето на колеџ во 1988, тој работел како професор по англиски јазик на локалниот универзитет во Хангжу во Кина. Заработувал само 12 американски долари месечно, се вели во документарниот филм „Крокодил во Јангце“.

Кога зборуваше за филмот, Џек Ма рече дека тоа бил „најдобриот период од неговиот живот“. Вели дека тоа се должи на фактот што кога немаш многу пари, учиш да штедиш.

„Кога имаш помалку од 1 милион, знаеш како сакаш да ги потрошиш парите, но учиш и да штедиш. Кога имаш 1 милијарда, тоа не се само твои пари, туку пари на луѓето кои веруваат во тебе. Парите кои ги имам сега претставуваат одговорност. Тие претставуваат дека луѓето веруваат во мене“, рече Џек Ма.

Тој рече и дека пробува да ги троши парите на тој начин што ќе му врати на општеството. Ова не е првпат Ма да зборува колку е голем товарот да се биде милијардер. Според него, кога човек има 1 милион, тој заслужува да биде среќен, но кога богатството ќе надмине 10 милиони, тогаш животот станува тежок.

Бизнисмен пред своето време

Покрај тоа што почна цела една нова ера во онлајн трговијата, Ма исто така има напредни, визионерски размислувања за начинот на кој треба да функционира пазарот на труд воопшто.

Тој вели дека луѓето би требало да бидат во можност да работат само 12 часа неделно благодарение на предностите на вештачката интелигенција.

„Луѓето би можеле да работат само три дена неделно, четири часа дневно со помош на напредокот на технологијата и реформи во образовниот систем“, рече соосновачот на Alibaba Group на глобалната конференција за вештачка интелигенција, што се одржа во август во Шангај.

Џек Ма имаше интересна дебата за вештачката интелигенција со Елон Маск. Ма ја наведе електричната енергија за пример како развојот на технологијата може да овозможи простор за слободно време.

„Моќта на електричната енергија е во тоа што на луѓето им дава повеќе време така што навечер можат да одат на танцување или на караоке. Мислам дека луѓето поради вештачката интелигенција ќе имаат повеќе време да уживаат во животот“, вели Ма.

Еве го неговиот став за реформите во образованието:

„Во наредните 10, 20 години секое живо суштество, држава, влада би требало да се фокусира на реформи на образовниот систем, осигурувајќи се нашите деца да можат да најдат работа, работа за која се потребни само три дена во неделата, четири часа дневно. Ако не го промениме образовниот систем во кој се наоѓаме, сите ќе се најдеме во проблеми“, смета милијардерот.

реклама

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Read more

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Read more

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Read more

Филипче: Навистина не е тешко да се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Read more

Бизнис

Корона-кризата ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Read more

Како дел од меѓународната програма за поддршка, NIVEA обезбедува донации на националните организации во Македонија

Read more

Вести

  • play_arrow

Демонстранти запалија полицаец во Мексико

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Филипче: Околу 15 семејства сочинуваат 90 проценти од новозаболените

Читај повеќе

Петровска: По комплетирање на доказите ќе следуваат кривични за случајот на „Боемска“

Читај повеќе

Филипче ја објави официјалната бројка на новозаразени, вкупно се 180

Читај повеќе

Двајца доктори сопружници од „Систина“ позитивни на COVID-19

Читај повеќе

Полицијата била толерантна кон лицата кои биле затекнати на автопат за време на полициски час

Читај повеќе

Откриени 25 мигранти на автопатот Велес-Скопје

Читај повеќе

Потврдени 177 нови случаи на заболени со COVID-19

Читај повеќе