Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Навивачите на Кристал Палас во вчерашниот судир против Њукасл покажаа транспарент на кој се гледа што мислат за новиот сопственик на нивниот ривал.

За потсетување, Њукасл пред 20-ина дена „дојде“ во рацете на саудискиот принц Мохамед бин Салман и Фондот за јавни инвестиции.

Бидејќи Бин Салман не е баш омилена личност во Велика Британија, продажбата на Њукасл, која требаше да биде завршена пред повеќе од една година, е одложена поради бројни контроверзии. Сепак, конечно беше завршен на почетокот на октомври.

Приливот на големи пари во Њукасл не наиде на одобрување од другите клубови од Премиер лигата, па веќе почнаа јавно да протестираат.

Незадоволство од дозволувањето на Бин Салман да влезе во англискиот фудбал изразија и навивачите на Кристал Палас. Имено, еден од најжестоките навивачи во Премиер лигата вчера го пречека Њукасл со силна порака против саудискиот принц.

URL

Заедно со сликата на Бин Салман како позира со меч во раката и пари натопени во крв, на транспарентот имаше пораки дека е неопходно да се биде „терорист, да сечеш глави, да ги кршиш човековите права, да бидеш убиец, да правиш цензура и прогон“ за да станеш сопственик на клуб во Англија.

За навивачите на Кристал Палас ова не е прв случај на прозивка на сметка на богати сопственици на други клубови. Имено, на сличен начин го прозваа Челзи кога „падна“ под власта на Роман Абрамович, како и Манчестер Сити кога го купи шеикот Мансур бин Зајед.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Фудбал

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Read more

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Read more

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Read more

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Read more
 

Спорт

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Читај повеќе

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Читај повеќе

Пелистер во топ 10 најлоши во Европа сезонава

Читај повеќе

Занети: Меси никогаш не беше блиску до Интер

Читај повеќе

Емил Павлов: Сонот ми е за две години да ја освојам титулата светски првак

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Читај повеќе

Почина легендата на ФК Партизан, Момчило Вукотиќ

Читај повеќе