Gazzetta тврди: Ферари од јануари го менува Биното со Васер

Ф1
Ф.З.
/ 15.11.2022 / 18:23

Од 1 јануари тимот на Ферари наводно ќе има нов прв човек, а тоа ќе биде Фредерик Васер, кој на таа позиција ќе го замени Матиа Биното, пренесува La Gazzetta dello Sport. Од италијанскиот тим истакнаа дека нема основа за шпекулации за статусот на Биното.

Според извори на италијанскиот весник со розеви страници, Васер веќе поминал тест во Ферари во текот на летото, кој го спровел претседателот на компанијата Џон Елкан, бидејќи раководството во Маранело веќе почнало да размислува кој би можел да го наследи Биното.

Од 2019 година Биното е шеф на Ферари, чии редови се приклучи уште во 1995 година, а со текот на годините напредуваше во клупската хиерархија. Пред сегашната функција тој две години беше технички директор на италијанскиот тим.

URL

Откако Биното е на чело на тимот, Ферари премина од очај во слава и назад, но чекањето за титулата продолжи и во својата 16-та сезона. Италијанскиот тим брилијантно влезе во новата ера на Формула 1, бидејќи Шарл Леклер славеше на отворањето на сезоната, но многу брзо следеше доминација на Макс Верстапен и Ред Бул. Во меѓувреме, Монегаскиецот уште двапати стигна до највисокото скалило на подиумот, а неговиот тимски колега Карлос Саинс само еднаш, а сезоната ја одбележаа низа дискутабилни одлуки во однос на стратегијата.

Од друга страна, Васер моментално е првиот човек на Заубер, кој се натпреварува како Алфа Ромео, а на таа позиција се наоѓа повеќе од пет години. Тој претходно беше тимски шеф на Рено.

Малку подоцна од Ферари истакнаа дека гласините се неосновани, и покрај резултатите на тимот.

URL

Овогодинешниот шампионат во Формула 1 завршува претстојниов викенд со Големата награда на Абу Даби.

Тагови
реклама

Ф1

Потврдено: Логан Сарџент е нов возач на Вилијамс за 2023 година

Read more

Фетел: Ќе ми недостасува Ф1, ми беше задоволство

Read more

Верстапен по победата: Ќе биде тешко да се повтори нешто вакво

Read more

Верстапен стартува прв во последната трка од сезоната 2022 во Ф1

Read more
 

Спорт

Се огласи и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Читај повеќе

Херојот Боно: Канаѓаните се јавија, но мојот сон беше Мароко

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилците подготвени да ѝ танцуваат на Хрватска за секој постигнат гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Мароко смеејќи се им го покажа патот на Шпанците до аеродром

Читај повеќе

Бускетс за елиминацијата: Тешка вечер, но ќе ни послужи како лекција

Читај повеќе

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Читај повеќе

И вежбањето илјада пенали не им помогна: Дали Шпанците го послушале Енрике?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ го надигра Јокиќ во победата на Далас во Денвер

Читај повеќе