Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Актуелниот оперативен систем на Microsoft го загуби уделот на пазарот во текот на изминатиот месец на платформата Steam.

Windows 11 е најновиот и најдобар оперативен систем на Microsoft, и бидејќи е достигната широка распространетост на платформата, има смисла што сè повеќе корисници ја испробуваат.

Сепак, според податоците објавени од платформата за игри на Valve, Steam, некои од корисниците кои го пробале Windows 11, всушност потоа се префрлиле на Windows 10. Најновиот оперативен систем на Microsoft изгуби удел на пазарот во текот на изминатиот месец.

Windows и понатаму е водечка гејминг PC платформа, со пазарен удел од 97,03 отсто, што претставува зголемување од 0,66 отсто во споредба со претходниот месец.

Windows 10 64-bit беше најголемото изненадување во текот на јуни, забележувајќи рекорден раст од 1,91 отсто (држејќи 73,17% од пазарот). Windows 11 имаше пад од 0,11 отсто и сега држи 21,12 отсто од пазарот.

Кога станува збор за другите оперативни системи, macOS е втор најпопуларен избор, но со вкупен удел од само 1,74 проценти. Linux забележа раст во јуни и сега има удел од 1,23 отсто од уредите со инсталиран Steam.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Софтвер

Кога ќе излезе iOS 17 и кои телефони ќе го добијат?

Read more

Paint – легендата што одбива да умре

Read more

Microsoft по речиси 30 години го отстранува WordPad од Windows

Read more

Како можете да инсталирате Windows 11 без куп непотребни апликации?

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе