Гејмерите ставени пред тежок избор: Nubia Red Magic 3S или Xiaomi Black Shark 2 Pro?

Се чини дека овој октомври е прилично богат со настани за гејмерската заедница, особено кога станува збор за гејмање „во движење“.

Откако ZTE одлучи да почне со продажба на Nubia Red Magic 3S, Xiaomi од месецов ќе го пушти во продажба во Европа својот топ гејмерски смартфон Black Shark 2 Pro.

И двата уреди на купувачите им нудат речиси идентичен хардвер: Snapdragon 855+ чипсет со најмногу 12GB RAM и 256GB простор за складирање.

Она што го става Nubiа чекор пред Black Shark е екранот со освежување од 90Hz и батеријата со капацитет од 5.000 mAh.

Останатите разлики се во нијанси што за повеќето гејмери нема да бидат голем фактор при изборот на новата „играчка“.

Nubia повеќе се ориентира на самото играчко искуство, па нуди само една камера од 48MP, додека Blackshark се обидува да ги задоволи потребите и на гејмерите и на класичните корисници, па затоа нуди две камери на задната страна на уредот, едната од 48 и другата од 12MP.

Европските купувачи ќе може да го добијат Black Shark 2 Pro за 599 евра во верзија 8/128GB, односно за 699 евра за моделот 12/256GB.

Уредот е достапен во три бои: Shadow Black, Iceberg Grey и Gulf Blue.

Nubia ќе биде глобално достапен од 16 октомври по цена од 479 евра за моделот 8/128 GB во нијансите Eclipse Black и Mecha Silver.

Официјално, Nubia Red Magic 3s досега се продаваше во три верзии Black, Silver и Cyber Shade. Последната ќе се продава само со 12 GB RAM и 256GB простор за складирање, по цена од 599 евра.


реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Гејминг

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Read more

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Read more

EA Sports пушти трејлер за новите FIFA 21 и Madden 21

Read more

Погледнете како ќе изгледа новата Need For Speed

Read more

Гик

Секси шорцевите на Tesla распродадени за минута

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Објавено кратко видео за претстојниот Samsung Galaxy S20 Ultra

Читај повеќе

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе