Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Бил Гејтс порача дека лекот и вакцината против коронавирусот треба да бидат достапни на луѓето на коишто им се потребни, а не само за оние кои ќе платат повеќе.

„Ако дозволиме лековите и вакцините да бидат достапни само за богатите наместо на оние на кои им се потребни, тогаш пандемијата ќе трае многу подолго и ќе биде посмртоносна“, вели Гејтс.

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс одвои 250 милиони долари за борбата против коронавирусот, за дијагностика, терапија, развој на вакцина и ублажување на економските последици.

Бил Гејтс пред 5 години предупреди дека светот може да се соочи со пандемија.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Свет

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Нов Зеланд го продолжи карантинот во Окленд на уште 12 дена

Read more

Виетнам ќе купи руска вакцина против COVID-19

Read more

Од почетокот на пандемијата во светот починаа над 750.000 луѓе

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе