Гејтс: Се ближи крајот на пандемијата

МИА/КАЈГАНА
/ 23.04.2021 / 10:27

Светот не беше подготвен за пандемијата на коронавирусот ни приближно колку што требаше, оценува филантропот и основач на Microsoft, Бил Гејтс, во интервју за Sky News, во кое додава дека вакцината ќе им помогне на луѓето да се вратат во нормала.

Тој, исто така, зборуваше за тоа како неговата Фондација помогна да се мобилизираат ресурсите и каква улога играше во ставање под контрола на пандемијата.

„Кога пандемијата нè погоди, сфативме дека тоа е глобален проблем и мораше да организираме ресурси на глобално ниво. Многумина помогнаа, особено Велика Британија, Франција и САД, заедно со Светската здравствена организација“, рече Гејтс.

Тој изјави дека светот не беше подготвен за оваа пандемија, па затоа било потребно да се вложат пари за истражувања и развој на вакцини.

„Сега имаме вакцини и гледаме дека на оваа пандемија ќе ѝ дојде крајот“, рече Гејтс. 

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Свет

Палестинците ги напуштаат населбите во близина на Појасот Газа поради израелските напади

Read more

Дутерте ѝ се закани на Кина: Нашето пријателство завршува тука

Read more

Турција наесен почнува со производство на Спутник V

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more
 

Вести

Нови 30 случаи на COVID-19, 16 починати

Читај повеќе

Во Службен весник на Грција објавена одлука за граничните премини, за државјаните на С. Македонија дозволен влез

Читај повеќе

Царовска: Наставата од септември зависно од епидемиолошката состојба

Читај повеќе

Палестинците ги напуштаат населбите во близина на Појасот Газа поради израелските напади

Читај повеќе

Дутерте ѝ се закани на Кина: Нашето пријателство завршува тука

Читај повеќе

Се чека формална одлука од грчката Влада за отворање на границата

Читај повеќе

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Читај повеќе

Околу 40.000 дози од AstraZeneca пристигнуваат денес, утре 100.000 од Sinopharm

Читај повеќе

Изгоре камион кај Неготино

Читај повеќе