Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Бил Гејтс ја прими и втората доза на вакцината против COVID-19 пред 7 дена, но сè уште носи маска и ги почитува мерките за заштита против коронавирусот.

„Сакам да бидам добар пример. Дури и доколку сте вакцинирани, сè уште може да го пренесете вирусот“, рече тој.

Додаде дека иако вакцините на Moderna и Pfizer спречуваат тешки компликации и смрт од COVID, во оваа фаза не е јасно дали го спречуваат и преносот на вирусот.

„Нема да престанам да носам маска и да бидам внимателен, особено околу старите луѓе кои не се вакцинирани“, потенцираше Гејтс.

„Дури во пролет или лето ќе може да се опуштиме“, вели Гејтс и додаде дека планира да носи маска и во текот на есента додека да се спречи ширењето на вирусот во целост, пренесува порталот Make it.

Тагови
реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more

Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Read more

За сите деца од 90-тите: За што се пее во најголемиот хит „Macarena“?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе

Што му се случува на телото кога седите предолго?

Читај повеќе