Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризадех.

„Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички чин треба да знаат дека ги чека страшна одмазда“, напиша Багери во пораката на Twitter, пренесена од иранската агенција ایرنا (IRNA).

Смртта на иранскиот научник Багери ја нарече „горчлив и тежок удар“ и додаде  дека Иранците нема да мируваат сѐ додека не ги пронајдат и казнат луѓето вмешани во неговото убиство.

Министерството за одбрана вчера потврди дека во текот на денот бил убиен шефот на Одделот за истражување и иновации во нивното министерство, Мохсен Фахризадех.

Тој бил сериозно ранет кога во неговото возило пукале неколкумина напаѓачи, а на нападот возвратил безбедносниот тим кој го штител научникот, соопшти Министерството за одбрана, наведувајќи дека лекарите не успеале да го реанимираат тешко поврдениот научник.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Свет

Дали ерупција на супервулкан ѝ се заканува на Италија?

Read more

Камера го снимила моментот кога автобусот паднал од надвозник кај Венеција

Read more

Лондон тврди: Кинеска нуклеарна подморница фатена во стапица, загинале 55 морнари

Read more

Историска одлука: Во Ватикан жените за прв пат гласаат на состанокот на Архиерејскиот синод

Read more
 

Вести

Арсовска избрана за претседател на Форумот на градоначалниците, што се одржа во Обединетите нации

Читај повеќе

Судската администрација се закани со поригорозен штрајк

Читај повеќе

Дали ерупција на супервулкан ѝ се заканува на Италија?

Читај повеќе

Волстрит падна на најниско ниво од јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Камера го снимила моментот кога автобусот паднал од надвозник кај Венеција

Читај повеќе

Агелер: Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија

Читај повеќе

Левица: СДС и ДПМНЕ распродаваат плодна почва за фотоволтаични централи

Читај повеќе

Лондон тврди: Кинеска нуклеарна подморница фатена во стапица, загинале 55 морнари

Читај повеќе

Историска одлука: Во Ватикан жените за прв пат гласаат на состанокот на Архиерејскиот синод

Читај повеќе