Генијално архитектонско решение: Ѕирнете во најмалата куќа во Лондон

Архитектите Нина Толструп и Џек Мама реконструираа поранешна такси канцеларија од само 13 метри квадратни, земајќи инспирација од дизајнот на кампер возила и помали јахти.

Минијатурните станови од само неколку метри квадратни станаа секојдневие во бројни светски метрополи каде што трошоците за живот се високи, а побарувачката е исклучително висока.

А Лондон е еден од тие градови.

Сепак, мал стан не мора да биде синоним за пренатрупан простор каде што не можете да се движите. Тоа го докажа архитектонското студио Studiomama кое реши да реновира минијатурна еднокатна куќа во Ислингтон, северен Лондон, и да ја претвори во удобно место за живеење.

Архитектите Нина Толструп и Џек Мама реконструираа поранешна такси канцеларија од само 13 метри квадратни, земајќи инспирација од дизајнот на кампер возила и помали јахти. Иако многумина веруваат дека ова е најмалата куќа во Лондон, сепак има простор за бања со тоалет, кујна со трпезарија, спална соба, па дури и простор за работа и релаксација.

Тајната се крие во мултифункционалниот мебел од иверица кој се прилагодува на потребите. Големиот плакар, на пример, крие кревет на склопување кој може да се подигне и спушта по желба.

Трпезариската маса со клупа за две до четири лица може да се прошири и да се претвори во место за ручек за шест лица. Од шкафот можете да извадите и стоечко биро, кујнска површина за сечкање зеленчук и клупа за истегнување на нозете по долг работен ден.

Ова место изгледа како пријатно место за живеење благодарение на големите прозорци низ кои влегува многу дневна светлина, како и на неутралните бои на мебелот.

Remote video URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more
 

Магазин

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Читај повеќе

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Читај повеќе

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Читај повеќе

Сан Франциско ја повлече дозволата полицијата да користи „роботи убијци“

Читај повеќе

Што точно значат бројките на вентилот на радијаторот?

Читај повеќе