ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Македонија ќе има медал од Олимпијадата во Токио откако теквондистот Дејан Георгиевски обезбеди финале и ќе се бори за златото.

После 21 година и ЛОИ 2000 во Сиднеј, конечно македонски олимпиец ќе се врати со медал. Тогаш борачот Магомед Ибрагимов освои бронза, а сега теквондистот Георгиевски отиде чекор подалеку и ќе се врати дома со злато или најмалку сребро.

Откако утринава прво го елиминираше светскиот шампион Рафаел Алба од Куба, а потоа во четвртфиналето го исфрли и Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска, предмалку во полуфиналето го совлада и Ин Кјо-дон од Јужна Кореја, земјата од каде и што потекнува овој спорт.

Ин прв освои поен и тоа со неговиот препознатлив стил, удар со рака. Потоа Кореецот доби казнен поен, што беше прв во корист на Георгиевски, за потоа Македонецот со два одлични удари со нога да поведе со 5:1. Георгиевски продолжи да доминира и на крајот со 12:6 обезбеди финале.

Пречка до златото за македонскиот теквондист ќе биде Русинот Владислав Ларин кој во полуфиналето буквално го прегази Кинезот Сун Хонји со 30:3. Борбата е закажана за 14:45 часот по македонско време, а пренос ќе оди на МРТ1.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Останати спортови

Сребро и бронза за македонските теквондисти на Президент Купот во Истанбул

Read more

Трансродова ММА борачка предизвикува контроверзи во октагонот

Read more

Мото ГП: Откажана трката во Аргентина, Бањаја победи во Арагон

Read more

Конор, дали е тоа кокаин на масата?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе