ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Георгиевски со сребрен медал, златото на градите на Русинот Ларин

Дејан Георгиевски ѝ донесе на Македонија сребро откако во финалето со 15:9 загуби од одличниот руски теквондист Владислав Ларин.

По првата рудна Русинот замина со водство од 2:0 со еден удар и еден казнен поен за нашиот олимпиец.

Во втората рунда Георгиевски веднаш се врати во игра со удар со нога, но потоа и Русинот продолжи да удира. Во финалната рунда се замина со водство на Ларин од 9:7.

Удар во главата на македонскиот теквондист ја реши третата рунда, кога Ларин направи недостижна разлика, а потоа истата ја зголеми не дозволувајќи му на Георгиевски да се приближи до златото.

URL

Иако Македонецот ја загуби последната борба, ова е сепак огромен успех за македонскиот спорт, бидејќи е прво сребро по независноста на Македонија. Георгиевски не дојде до златото, но дома со враќа со сребро кое тежи колку и златото.

URL

Дејан ве впиша на листата на македонски олимпијци кои освојувале медали. Неговиот медал е тринаесетти, но само втор после независноста бидејќи останатите 11 се освоени во рамки на Југославија.

На патот до финалето Георгиевски почна со победа над светскиот шампион Рафаел Алба од Куба (11:8), потоа во четвртфиналето го совлада Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска (9:4), за потоа преку Ин Кјо-дон од Јужна Кореја (12:6) да стигне до големото финале.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Искрени илустрации за секојдневието на мајка со двегодишно дете

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Останати спортови

Сребро и бронза за македонските теквондисти на Президент Купот во Истанбул

Read more

Трансродова ММА борачка предизвикува контроверзи во октагонот

Read more

Мото ГП: Откажана трката во Аргентина, Бањаја победи во Арагон

Read more

Конор, дали е тоа кокаин на масата?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе