Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Кошаркарите на Торонто триумфираа синоќа на гостински терен против Кливленд со 135:115 предводени од фантастичниот Гери Трент Џуниор, кој натпреварот го заврши со 44 поени и рекорден процент на реализација од 85 отсто.

Трент Џуниор, кој постигна девет тројки, погоди 17 од вкупно 19 обиди од поле и стана вториот играч во историјата на НБА лигата, заедно со Клеј Томпсон, кој постигнал над 40 поени со процент на реализација од најмалку 85 отсто.

Во другите натпревари, бранителот на титулата Лос Анџелес Лејкерс го совлада Бруклин со 126:101, додека Јута, предводена од Донован Мичел (42 поени) триумфираше над Сакраменто со 128:112.

Remote video URL

Резултати во НБА лигата:

Кливленд – Торонто 115:135

Бруклин – Лос Анџелес Лејкерс 101:126

Оклахома – Филаделфија 93:117

Јута – Сакраменто 128:112

Голден Стејт – Хјустон 125:109

Феникс – Вашингтон 134:106

Портланд – Детроит 118:103. 

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Кошарка

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Read more

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Read more

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Read more

Кари дојде до бројката од 300 тројки во една сезона

Read more
 

Спорт

Симболична казна за суперлигашите, допрва разврска и за Барса, Јуве и Реал

Читај повеќе

Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе