Германците добија 1.200 нови зборови поради пандемијата

Лингвистите во Германија собраа околу 1.200 нови зборови кои се појавија за време на пандемијата на коронавирус, а списокот го состави Институтот Лајбниц за германски јазик.

Меѓу новите зборови се „коронамиде“ (уморен од ковид) и „коронафризур“ (корона фризура), објави Guardian.

Исто така, постојат зборови што опишуваат нечија состојба, како што се  „оверзумед (под стрес поради многу зум повици), „коронангст“ (кога имате анксиозност поради вирусот) и „импфнајд“ (завидлив на оние кои веќе се вакцинирани).

Постојат и чудни зборови, додава Guardian, како што е Кушелконтакт (кога можете да изберете една личност надвор од вашето домаќинство со која можете да бидете физички блиски) и абштандзбир (да пиете пиво на далечина) односно кога пиете пиво со пријателите на далечина .

Германците го усвоија и британскиот збор ковидиот, а го имаат и маскентротел (маска-идиот), за лице кое носи маска под носот.

Тагови
реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Чек дис аут

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Read more

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Милијардерот Маезава бара друштво за патување на Месечината

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Делчевец пронајде лек за корона

Читај повеќе

Зошто почесто треба да јадете зелка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стресот е тивок убиец - како да го победите?

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Читај повеќе

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Читај повеќе

Три навики на здравите луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Читај повеќе