Германците ги бива за сѐ – сега се и најинвентивна нација

Германија е прогласена за најиновативна економија во светот и по шест години го презеде првото место од Јужна Кореја.

Неодамнешното рангирање на Bloomberg ги покажа најиновативните земји во однос на вредностите на индексот.

Германија е на врвот на листата за 2020 година, ставајќи крај на шестгодишната доминација на Јужна Кореја, која падна на второто место. Сингапур е на третото место, враќајќи ја својата позиција од пред две години.

САД се наоѓаат на деветтото место, губејќи едно место во споредба со 2019 година.

Рангирањето вклучува фактори како што се трошоците за истражување и развој, бројот на домашни пријави за патенти и бројот на домашни јавни високотехнолошки компании. Германија постигна 88,21 од 100 можни поени.

Сингапур и Данска беа земјите со најголем напредок меѓу најдобрите 10, искачувајќи по три места.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Бизнис

Германците ги бива за сѐ – сега се и најинвентивна нација

Read more

Елон Маск за еден ден „осиромаши“ за 14 милијарди долари

Read more

Цените на нафтата скокнаа во првата недела од 2021 година

Read more

Во 2020 година исплатени 10,6 милиони евра државна помош за странски инвестиции

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе