Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Германците најчесто летуваат во Германија, иако годишните одмори во странство обично им се поевтини, и тоа забележливо.

Без разлика дали станува збор за омилените јужноевропски дестинации како Италија, Грција, Турција или Хрватска, во овие земји германските туристи треба да платат помалку, а во некои случаи и многу помалку отколку дома за да посетат ресторани или да преноќат во хотел, пишува Deutsche Welle.

Како што соопшти вчера Сојузниот завод за статистика во Визбаден, трошоците за хотелски и угостителски услуги во Шпанија се во просек за 26% пониски отколку во Германија. Германските туристи плаќаат 23% помалку за ноќевање во хотел или оброк во ресторан во Грција, а во Турција дури 41% помалку отколку во Германија.

Во Хрватска за овие услуги треба да плаќаат во просек 18% помалку. Туристите од таа земја треба да платат многу повеќе од просекот за Германија за време на туристички престој во Швајцарија или северна Европа. Според тоа, според германските статистичари, Хрватска е поскапа земја за туристи од нејзините главни јужноевропски конкуренти Турција, Грција, Португалија и Шпанија.

Што се однесува до туристичките дестинации на југот и југоистокот на Европа, германските статистичари тврдат дека цените се највисоки во Италија. Но, дури и тие цени се сè уште пониски отколку во Германија - за 5% во просек. Најевтино летување има во Бугарија и Албанија. Во Бугарија ноќевање во хотел и оброк во ресторан чинат во просек 55% помалку отколку во Германија, а 54% помалку во Албанија.

Пониски се и цените во некои соседни земји. Во Франција во просек по два отсто, а во Австрија три отсто. Уште помалку треба да се распредели за истите услуги во Полска (19%) или Чешка (36%).

Но, за Германците, одморот во Скандинавија е поскап отколку дома. Во Данска за истите услуги треба да одвојат третина повеќе пари, во Норвешка 23%, а во Шведска два отсто повеќе. Дефинитивно е најскап во Швајцарија, каде германските туристи во просек плаќаат 49% повеќе за храна и сместување отколку дома.

реклама

Живот

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе