Ги купуваат само Балканците

Германците не знаат што да прават со дизел возилата

Во Германија, цената на дизел возилата постојано опаѓа бидејќи во многу градови е ограничено нивното движење во центарот на градот. Дизел возилата со еуро стандард 5 не можат да се продадат, а слабо оди и продажбата на еуро стандард 6 половните возила, пренесува RTS.

Новите дизел возила со еуро стандард 6 се сè поевтини. Германците не сакаат да купуваат дизел возила.

Околу 6 милиони дизел возила во Германија го чекаат наредниот сопственик. 

„Ова е половниот Passat Euro 6, кој досега го продававме за 29.000 евра. За истиот автомобил, сега нудиме 21.000 евра и никој не сака да го купи. Доколку ја спуштиме цената, ќе бидеме во загуба“, вели еден од продавачите на половни автомобили во Германија.

Заработката од продажбата на половни автомобили во Германија е сè помала, а многумина продавачи на половни автомобили банкротираат поради лошата ситуација.

„Според нашите проценки, на плацовите за автомобили има 350.000 дизел возила со еуро стандард 5. Тука „се заробени“ повеќе од 5 милијарди евра“, велат германските продавачи на поволни возила.

Не е тајна дека најчести купувачи на половните дизел возила се жителите на Србија, Хрватска, Бугарија и Македонија.

реклама
Прва SportReality продавница во Македонија

Прва SportReality продавница во Македонија

Read more
Зошто не треба да го оставате кучето во кола кога е жешко? (Фото)

Зошто не треба да го оставате кучето во кола кога е жешко? (Фото)

Read more
Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Трамп потпиша декрет за искористување ресурси од Месечината

Read more

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Read more

Автомобили

Дали кинеските електрични автомобили ќе доминираат на глобалниот пазар?

Read more

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Read more

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Read more

Голем пропуст на Model 3 на Tesla - се откачи волан во текот на возењето

Read more

Ново

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

Читај повеќе

Банките предвреме ќе ја исплатат пензијата за септември

Читај повеќе

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Читај повеќе

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе