Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Германија изрази сомнеж во квалитетот и безбедноста на руската вакцина против коронавирусот и посочи дека лек, односно вакцина, може да се регистрира во Европската Унија само откако ќе бидат спроведени сите клинички испитувања.

„Безбедноста на пациентите е најголем приоритет. Нема податоци за квалитетот, ефикасноста и безбедноста на руската вакцина“, изјави портпаролката на Министерството за здравство.

URL

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека Русија е првата земја што регистрирала вакцина против COVID-19, по помалку од два месеци тестирања врз луѓе.

URL

Вакцината е развиена од рускиот Национален истражувачки центар Гамалеја, а во процесот на нејзиното создавање се користени мртви честички на база на аденовирус. Директорот на институтот, Александар Гинцбург истакна дека нема потреба за загриженост по здравјето, бидејќи овие честички во вакцината не можат да се размножуваат.

Германскиот министер за здравство Јенс Спан предупреди дека контроверзната руска вакцина може да биде опасна ако почне да се дистрибуира без да биде детално тестирана и дека може да го „убие“ прифаќањето на други вакцини ако се покаже како небезбедна или неефикасна.

„Може да биде опасно ако се почне прерано со вакцинирање на милиони, па и милијарди луѓе, бидејќи тоа може да го убие прифаќањето на вакцинацијата воопшто, ако се покаже како неефикасна. Многу сум скептичен за она што се случува во Русија“, рече Спан за радиостаницата Deutschlandfunk.

URL
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Здравје

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Read more

COVID-19: Дали цела Европа го применува шведскиот модел, ама никој не признава?

Read more

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Read more

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Read more

Магазин

  • filter

Aston Martin дизајнира куќа од 7.7 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: За 1 минута скрши 245 ореви со глава

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски палачинки по рецептот на Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога е најдоброто време за секс: Дваесеттите, триесеттите години или?

Читај повеќе

Како реагирате на навреди открива дали сте психички јаки

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога сред вожња ќе ти излезе метеор

Читај повеќе

Мали трикови за голема заштеда: Каде ви одат парите?

Читај повеќе

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Секој има слушнато за Троја, но никој не знае каде точно се наоѓала

Читај повеќе