Германија бара работници – нуди повисоки плати и различни олеснувања

Во потрагата по работна сила, Германија има намера да се фокусира на земји надвор од Европа, како што се Бразил, Мексико и Индонезија, изјави во саботата министерот за труд Хубертус Хајл за весникот Neue Osnabrücker Zeitung.

„Заедно со претставниците на стопанството работиме на стратегија во земјите каде што на пазарот на трудот има многу повеќе млади и добро квалификувани работници отколку што домашните пазари на труд можат да апсорбираат“, рече министерот за труд Хубертус Хајл од Социјалдемократска партија на Германија – СПД во интервју за весникот Neue Osnabrücker Zeitung

Хејл рече дека ќе се внимава да не се лиши домашниот пазар на труд од потребните специјалисти. Тој изјави дека е „вин-вин“ ситуација.

„Ние профитираме, но профитираат и земјите на потекло. Ќе инвестираме во стручно оспособување на младите на лице место, а луѓето кои ќе дојдат во Германија ќе имаат корист од добро платена работа што им дава можност да ги финансираат своите семејства дома“, рече Хајл.

Хејл во јуни треба да отпатува во Бразил со министерката за надворешни работи, Аналена Бербок, со цел да се разгледа можноста за доаѓање на поголем број негувателки, кои се многу потребни на германскиот пазар на труд.

Слични договори треба да се склучат и со Мексико и Индонезија, а Хајл веќе ја посети Гана во февруари со истата цел.

Како што јави јавниот сервис ARD, германската влада води разговори за привлекување работна сила и со Колумбија, Тунис, Мароко, Египет, Индија, Филипини и Виетнам.

Покрај квалификуваната работна сила во областа на грижата, од споменатите земји треба да пристигнат и други работници кои му се потребни на германскиот пазар на труд.

Како што соопшти Институтот за германска економија (IW), на крајот на 2022 година во агенциите за вработување во Германија биле пријавени над 630.000 работни места кои не можеле да се пополнат поради недостаток на одредена работна сила.

Има само 33 соодветно квалификувани работници за сто отворени работни места во секторот за нега.

Претседателот на Фондацијата за заштита на пациентите, Еуген Бриш, истовремено го критикуваше масовниот увоз на негувателки и посочи дека потенцијал за полесно пополнување на отворените работни места во секторот за нега постои и сега во Германија, но дека е неопходно да се подобрат условите за работа во со цел да се искористи овој потенцијал и работните места станаа поатрактивни.

„Неколку стотици медицински сестри од Бразил нема да ги решат овие проблеми. Неопходно е подобрување на условите во овој сектор“, рече Бриш. Тој предупреди дека многу поранешни старатели се преквалификувале за помалку стресни и подобро платени занимања.

Се проценува дека приватниот сектор на туѓа нега веќе би пропаднал без многуте работници од Источна Европа кои се вработени во домаќинствата.

Просечната годишна бруто плата во секторот за нега е околу 40.000 евра.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Бизнис

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Америка се спаси од банкрот

Read more

Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Read more

Дали ќе падне кредитниот рејтинг на Америка?

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе