КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Германија дупло ни се одмазди: Пораз од 4:0

Филип Здравески
/ 11.10.2021 / 22:38

Германија со убедлива победа си заминува од Скопје, одмаздувајќи се за поразот во Дујбург. Македонските фудбалери се соочија со дебакл откако имаа 0:0 на полувреме, а на крајот резултатот гласи 0:4.

Благоја Милевски вечерашниот натпревар го почна со следниве единаесетмина: Столе Димитриевски; Езџан Алиоски, Дарко Велковски, Висар Муслиу, Стефан Ристовски (к); Аријан Адеми, Бобан Николов, Тихомир Костадинов; Елиф Елмас, Дарко Чурлинов, Адис Јаховиќ. Неговио колега Ханси Флик се одлучи за Мануел Нојер; Давид Раум, Тило Керер, Никлас Зиле, Лукас Клостерман; Јосуа Кимих, Леон Горецка; Каи Хаверц, Томас Милер, Серж Гнабри; Тимо Вернер.

Иако Германците притискаа, првата посериозна шанса дојде пред нивниот гол. Преку контра напад Алиоски изнуди корнер по кој во 16. минута Велковски се обиде со глава, но крај голот на Нојер. Германците веднаш вратија, но обидот беше повеќе случаен, иако малку фалеше да го измами Димитриевски.

Потоа во 25. минута Раум се обиде од изгледна позиција од слободен удар, но го погоди ѕидот, на одбиената топка ударот на Гнабри го скроти Димитриевски.

Минута подоцна Елмас од косо го тестираше Нојер по брзата контра, но играчот на Наполи беше себичен бидејќи Адеми чекаше топка на шут на 16 метри.

Во 29. минута Милевски мораше да направи принудна замена. Адеми повреди уште во 23. минута кога го направи фаулот за слободниот удар на Раум, продолжи да игра по лекарската помош, но не можеше да издржи и на негово место влезе Стефан Спировски.

Во судиското надополнување Вернер ја погоди стативата, а на одбиената се обиде Милер, но Димитриевски одби во корнер па со почетниот резултат од 0:0 се замина на пауза.

По само четири минути игра во вториот дел Германците го отворија резултатот и тоа по една наивна грешка на Дарко Велковски. Дефанзивецот ја имаше топката на средината од теренот и несмано проигра, што резултираше со брза контра по која Милер несебично додаде до Хаверц кој на празен гол само ја смести топката во мрежата.

Дождот непрекинато врнеше и на играчите им создаваше сѐ потешки и потеѓки услови за игра поради лизгавиот терен. Тоа резултираше со попретпазлива игра од Германија, додека македонските фудбалери доста грешеа во додавањата.

Во 70. минута Германија го зголеми водството и практично ја завери победата. Милер беше асистент, а Вернер конечно се израдува на гол против Македонија.

Потоа веќе се почувствува и демотивираноста кај „Рисовите“. Тоа го искористи Вервер во 73. минута за убав гол од косо и веќе убедливо водство од 3:0.

Во 83. минута во листата на стрелци се запиша и Џамал Мусиала за веќе понижувачки пораз на Македонија.

На минута пред крајот Миовски одлично го проигра Чурлинов во фор, овој излезе пред Нојер, но завршницата му беше лоша, односно го префрли голот и со тоа пропадна шансата за почесен погодок.

Во останатите натпревари од нашата група Исланд очекувано запиша победа над Лихтенштајн славејќи со 4:0, додека Романија со минимални, но важни 1:0, ја совлада Ерменија и изби на второто место.

Квалификациите продолжуваат и завршуваат со натпреварите во ноември. Тогаш Македонија прво ќе ѝ гостува на Ерменија, а потоа завесата ќе ја спушти дома против Исланд. Шанси за тоа второ место и пласман во бараж постојат, но освен наши победи ќе треба и некои други резултати да ни одат во прилог.

Табела по 8. коло:

  1. Германија 21 (23:3)
  2. Романија 13 (11:8)
  3. Македонија 12 (15:10)
  4. Ерменија 12 (8:11)
  5. Исланд 8 (11:15)
  6. Лихтенштајн 1 (2:23)
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Фудбал

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Read more

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more
 

Спорт

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе