Германија е омилена дестинација за работа

Ако сакате да почнете нов живот во странство, Германија е најдобро место каде може да ја продолжите кариерата, според едно најново истражување.

Меѓународната банка HSBC објави листа на најдобри земји за работа, а Германија се најде на врвот на листата за „амбициозни, глобални патници кои сакаат да ја продолжат кариерата во некоја друга земја“.

Врз основа на анкета во која беа опфатени повеќе од 22.000 меѓународни работници, амбицијата и кариерата се главни мотиватори зошто луѓето се селат во странство.

Германија за прв пат ги надмина своите соседи – Швеѓаните – како идеална дестинација за преселба и работа.

Не само што 65% од испитаниците оценуваат дека Германија е најпродуктивна земја за работа, туку 70% од нив сметаат дека рамнотежата меѓу деловниот и приватниот живот е далеку подобра во оваа земја.

Со оглед на тоа дека некои компании им забрануваат на вработените да читаат работни мејлови за време на викендот, Германија станува втора најдобра култура на светот, веднаш зад Шведска.

Исто така, 73% од испитаниците сметаат дека работата во Германија им е посигурна, а 77% оцениле дека шансите за заработка им се поголеми отколку во родната земја.

На трето место се најде Велика Британија која постигна напредок во рамнотежата меѓу деловниот и приватниот живот и перпективата за заработка.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Живот

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе