Германија ја одобри изградбата на првиот терминал за LNG: Итно ни треба замена за рускиот гас

Германските власти дадоа зелено светло за почеток на изградбата на првиот терминал за течен природен гас (LNG), соопшти енергетската компанија Uniper.

„Дозволата за изградбата што ќе започне пред предвиденото беше издадена многу брзо, што ја покажува важноста на терминалот за LNG во Вилхелмсхавен за безбедно снабдување со гас на земјата (Германија)“, рече извршниот директор на Унипер, Клаус-Дитер Маубах во изјавата во понеделникот.

„(Таа брзина) не може да се земе здраво за готово и пред сè покажува што може да се направи кога општеството, индустријата и политиката ќе се договорат“, додаде Маубах.

Според компанијата, во понеделникот официјално започна изградбата на пловечкиот терминал за LNG во Вилхелмсхавен на брегот на Северното Море.

Терминалот се очекува да обработува до 7,5 милијарди кубни метри природен гас годишно, што значи дека ќе задоволи околу 8,5 отсто од сегашната побарувачка на гас во Германија и треба да започне со работа на крајот на оваа година или почетокот на следната година.

Министерот за животна средина, енергетика, градежништво и заштита на климата на Долна Саксонија, Олаф Лиес, рече дека се многу задоволни што работите тргнале од мртва точка.

„Ни треба замена за рускиот гас што е можно поскоро, а ние на север сме подготвени да го земеме на грб“, додаде Лис.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Свет

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Read more

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Read more

Работници од окупираната нуклеарна централа: Русите нè држат на нишан

Read more

Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

Read more
 

Вести

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе