Германија купува нов препарат со антитела за лекување од COVID-19

Веќе неколку вакцини се произведоа против коронавирусот, но медикаменти за лекување на болните сѐ уште се малку. Германскиот министер за здравство Јенс Шпан закупил 200.000 дози од препарат, кој му помогнал на поранешниот американски претседател Доналд Трамп при инфицирањето со COVID-19.

Германската Влада купи нов лек базиран на антитела, пишува Tagesschau.

– Од следната недела, Германија ќе стане првата земја во ЕУ, во која ќе се користи овој лек. Федералната Влада купи 200.000 дози за 400 милиони евра, што изнесува 2.000 евра за една доза, потврди Шпан.

Според информациите, со овој лек базиран на антитела, поранешниот американски претседател Доналд Трамп се лекувал кога се заразил со коронавирус.

Антителата делуваат како пасивна вакцина. Инјектирањето на овие антитела може да помогне при спречување на тешки заболувања кај ризични пациенти во рана фаза. Весникот Tagesschau потсетува дека на почетокот на октомври, Трамп бил третиран со коктелот REGN-COV2 на американската компанија Regeneron.

Активната состојка на REGN-COV2 е комбинација од две специјално развиени антитела, кои се врзуваат со т.н. „заразен“ протеин на коронавирусот и на тој начин можат да ја деформираат неговата структура. На тој начин може да се спречи коронавирусот да ги нападне човечките клетки и да се развива. Според Regeneron, комбинацијата на две различни антитела треба да спречи мутација на вирусот Sars-COV2

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Свет

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more
 

Вести

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Визбегово, повредени четири лица

Читај повеќе

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Претрес во Битола, запленет амфетамин, приведено едно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени, а помалку бракови и разводи во последниот квартал лани

Читај повеќе

Вкупно 55 години затвор за масовното нелегално прислушување

Читај повеќе