Германија очајнички бара 50.000 угостителски работници

Германските здруженија на угостители вчера го вклучија алармот поради големиот недостиг на работници во оваа индустрија.

„Во моментов ни недостигаат повеќе од 50.000 работници во рестораните, кафулињата и хотелите, а со доаѓањето на пролетта очекуваме дополнително зголемување на оваа бројка“, соопшти стручното здружение на угостители и хотелиери во Германија, Dehoga.

Иако голем број работници кои бараа работа во друг сектор за време на пандемијата, како што се малопродажбата и логистиката, се вратија во угостителството, недостатокот на работници сè уште е голем проблем.

Dehoga има големи надежи за имиграциската реформа објавена од федералната влада и справување со недостигот на работна сила преку насочена имиграција.

„Потребни ни се законски опции за насочен увоз на работна сила од земји надвор од Европската Унија“, најави Dehoga.

Претставниците на угостителскиот синдикат сметаат дека проблемот лежи во лошите услови за работниците во оваа гранка, пред сè во ниските плати.

„Почетокот и крајот на дискусијата за доволно работници е прашање на платите на вработените во угостителството, кои често се на минимална саатница или само малку повеќе од тој износ“, рече Гвидо Цајтлер, претседател на синдикатот на вработени во угостителството NGG.

Една анкета на NGG меѓу членовите покажа дека две третини од оние кои се вработени во угостителската индустрија не гледаат долгорочна перспектива за себе во таа гранка.

Цајтлер смета дека тоа долгорочно може да донесе дополнителни проблеми во угостителството и хотелиерството.

Според него, минималните месечни плати во угостителството првично треба да изнесуваат најмалку 3.000 евра бруто.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Бизнис

Раст на Волстрит, попушти стравот од банкарската криза

Read more

Русија стана најголемиот извозник на нафта во Кина, надминувајќи ја Саудиска Арабија

Read more

Понеделнички шок: Голем пад на акциите на европските банки

Read more

Како UBS ја купи конкуренцијата?

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Читај повеќе

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Читај повеќе