Германија официјално влезе во рецесија

Германското стопанство беше на работ на рецесија од почетокот на 2019 година, но притисокот на пандемијата „помогна“ да влезе „во црвено“.

Германското стопанство доживеа пад за 2,2 отсто во првиот квартал од оваа година, што е најголем пад од финансиската криза во 2009 година, покажуваат прелиминарните податоци објавени денеска.

Фабриките и продавниците ширум Германија беа затворени во март со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

БДП на годишно ниво е намален за 2,3% во периодот од јануари до март, по растот од 0,4% во претходните три месеци, соопшти Федералниот завод за статистика.

Министерството за економија соопшти дека во текот на вториот квартал се очекува забрзување на стопанскиот пад.

Индикаторите што се следат од април не навестуваат дека има надеж за подобрување, но можно е да се оствари пресврт во мај, се наведува во месечниот извештај на Министерството.

За разлика од Германија, еврозоната уште не е влезена во рецесија, но тоа е единствената добра вест. Се бележи најстрмниот квартален пад од почетокот на користењето на еврото и откако се водат компаративни статистики од 1995 година, соопшти Евростат.

URL
Тагови
реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Читај повеќе

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Читај повеќе

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Пратениците на БЕСА ќе бидат независни во Парламентот

Читај повеќе

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Читај повеќе

Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Читај повеќе

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Читај повеќе