Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Берлин 12 август 2020 (МИА) –  Само неколку дена по почетокот на новата учебна година, ученици од училиште во Берлин се испратени во самоизолација, затоа што еден ученик е позитивен на новиот коронавирус.

Новата учебна година во Берлин почна во понеделникот.

„Бидејќи заразениот ученик го испративме дома по еден час и добро ја вентилиравме училницата, ризикот од инфекција е мал, но сепак постои“, објаснуваат од училиштето во Берлин-Целендорф и додаваат дека целата паралелка е во домашна изолација.

Во писмото до родителите се вели дека училишната администрација е во контакт со надлежните здравствени власти кои ќе го повикаат секое засегнато семејство.

Укажуваат дека е важно децата дотогаш да немаат контакт со други лица, но не е наведено дали ќе бидат потребни тестови.

Во едно училиште во Берлин-Ноуклин, кај родител на ученик кој се вратил од одмор во странство е пронајдено присуство на вирусот.

Тој родител, како што беше најавено, помогнал во подготовките за новата учебна година и имал контакт со осум други лица, наставници и домарот. Сите тие луѓе сега се во карантин, соопштија од училиштето. 

Тагови
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Свет

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Read more

Ким се извини за убиството на јужнокорејскиот службеник

Read more

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

МНТ ги рефундира билетите за откажаните претстави поради пандемијата

Читај повеќе

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Читај повеќе

УХМР: Од утре локални поројни дождови

Читај повеќе
  • play_arrow

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Читај повеќе

Глоба од 50.000 евра за САСА по истекот на јаловиштето

Читај повеќе

Заев: Пописот ќе се спроведе во април 2021 година

Читај повеќе

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Читај повеќе

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Читај повеќе