Германија „пушти срце“ за тенковите, Зеленски бара уште

Украинскиот претседател Володимир Зеленски реагираше претпазливо на извештаите дека германскиот канцелар Олаф Шолц се согласил да ѝ достави на Украина борбени тенкови Leopard 2.

„Многу труд, зборови и ветувања“, рече тој во своето секојдневно видео-обраќање доцна синоќа.

„Но, важно е да се види реалноста“, додаде украинскиот претседател. „Не се работи за пет, ни десет, ни петнаесет тенкови. Потребата е поголема. Секој ден правиме сè што е потребно за да го пополниме недостатокот. И благодарен сум на сите што нè поддржуваат во тоа.“

 

 

Со месеци Зеленски апелираше до Берлин да му понуди на Киев тешко оружје за да возврати на руските сили.

Дискусиите за испорака на тенкови сега мора „да завршат со одлуки за вистинско зајакнување на нашата одбрана од терористите“, рече украинскиот лидер.

По неколкунеделниот зголемен притисок врз Берлин, извори во вторникот рекоа дека германската влада одлучила да ѝ испорача на Украина тенкови Leopard 2.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе